Karsten
Equinox Collection
-
Atroguard Equinox collection features authentic visuals and embossed surface for added realism. It comes with an attached pad for added comfort and sound reduction.
| Product Number | 1660 | Box Content | 10 pcs / 21.64 sq. ft. / 2.01 m2 |
|---|---|---|---|
| Color Name | Karsten | Box Weight | 35.75 lbs / 16.22 kg |
| Width | 6.53'' / 166 mm | CARB2 Certified | Yes |
| Length | 47.64'' / 1210 mm | Greenguard Certificate | Yes |
| Overall Thickness | 0.37" / 9.5 mm | Wear Resistance | AC4 |
| Surface Texture | Natural Wood Grain | Installation | Floating / Glueless |
| Backing | Sound Absorbed Pad | Locking System | Tight Lock / Tap Down |
| Edge Style | Painted Bevel on 4 Sides | WaterSafe Warranty | Yes |
| Limited Warranty & Application | Lifetime Residential 15 Year Commercial | Ultra Stable Surecore | Yes |
| Power Seal | Yes |
| Color Name | Karsten |
|---|---|
| Product Number | 1660 |
| Width | 6.53'' / 166 mm |
| Length | 47.64'' / 1210 mm |
| Overall Thickness | 0.37" / 9.5 mm |
| Wear Layer Thickness | AC4 |
| Backing | Sound Absorbed Pad |
| Edge Style | Painted Bevel on 4 Sides |
| Surface Texture | Natural Wood Grain |
| SE+ Anti-Bacterial Surface | Yes |
| Greenguard Certificate | Yes |
| Greenguard Gold | Yes |
| Installation | Floating / Glueless |
| Locking System | Tight Lock / Tap Down |
| 100% Waterproof | Yes |
| Edge Style | Painted Bevel on 4 Sides |
| Light Commercial Warranty | Yes |
| Commercial Warranty | Yes |
| Box Content | 10 pcs / 21.64 sq. ft. / 2.01 m2 |
| Box Weight | 35.75 lbs / 16.22 kg |
Other Colors
Explore More Collections
Let’s Get in Touch!
We love hearing from you, feel free to contact us for informaton.
