Thunder
Calypso Collection
-
The Calypso collection comes in a variety of beautiful oak and hickory visuals. It features deep embossed in register synchronized real wood texture and enhanced bevels on all 4 sides.
| Product Number | 1552 | Box Content | 7 pcs / 15.22 sq. ft. / 1.41 m2 |
|---|---|---|---|
| Color Name | Thunder | Box Weight | 37.10 lbs / 16.83 kg |
| Width | 6.57'' / 167 mm | CARB2 Certified | Yes |
| Length | 47.72" / 1212 mm | Greenguard Certificate | Yes |
| Overall Thickness | 0.53" / 13.5 mm | Wear Resistance | AC4 |
| Surface Texture | Brushed | Installation | Floating / Glueless |
| Backing | Sound Absorbed Pad | Locking System | Tight Lock / Tap Down |
| Edge Style | Enhanced Bevel on 4 Sides | WaterSafe Warranty | Yes |
| Limited Warranty & Application | Lifetime Residential 15 Year Commercial | Ultra Stable Surecore | Yes |
| Power Seal | Yes |
| Color Name | Thunder |
|---|---|
| Product Number | 1552 |
| Width | 6.57'' / 167 mm |
| Length | 47.72" / 1212 mm |
| Overall Thickness | 0.53" / 13.5 mm |
| Wear Layer Thickness | AC4 |
| Backing | Sound Absorbed Pad |
| Edge Style | Enhanced Bevel on 4 Sides |
| Surface Texture | Brushed |
| SE+ Anti-Bacterial Surface | Yes |
| Greenguard Certificate | Yes |
| Greenguard Gold | Yes |
| Installation | Floating / Glueless |
| Locking System | Tight Lock / Tap Down |
| 100% Waterproof | Yes |
| Edge Style | Enhanced Bevel on 4 Sides |
| Light Commercial Warranty | Yes |
| Commercial Warranty | Yes |
| Box Content | 7 pcs / 15.22 sq. ft. / 1.41 m2 |
| Box Weight | 37.10 lbs / 16.83 kg |
Other Colors
Explore More Collections
Let’s Get in Touch!
We love hearing from you, feel free to contact us for informaton.
