Healesville Spotted Gum
Nexis Collection
-
Introducing our stunning new flooring collection, inspired by the natural beauty of Australian native hardwoods. The Nexis collection features a variety exquisite decors, featuring Australian Oak and Spotted Gum looks – each capturing the unique character and charm of these iconic timbers.
Crafted using state-of-the-art technology, our flooring collection boasts an ultra-realistic pressed bevel that perfectly replicates the natural contours and patterns of hardwood. The beveled edges provide a sense of depth and texture, enhancing the overall authenticity of the flooring.
| Product Number | 1161 | Box Content | 5 pcs / 1.77 m2 |
|---|---|---|---|
| Color Name | Healesville Spotted Gum | Box Weight | 19.11 kg |
| Width | 193 mm | CARB2 Certified | Yes |
| Length | 1830 mm | Greenguard Certificate | Yes |
| Overall Thickness | 12 mm | Wear Resistance | AC4 |
| Surface Texture | Natural Wood Grain | Installation | Floating / Glueless |
| Backing | None | Locking System | Angle-Tap |
| Edge Style | Pressed Bevel | WaterSafe Warranty | Yes |
| Limited Warranty & Application | Lifetime Residential 15 Year Light Commercial | Ultra Stable Surecore | Yes |
| Power Seal | Yes |
| Color Name | Healesville Spotted Gum |
|---|---|
| Product Number | 1161 |
| Width | 193 mm |
| Length | 1830 mm |
| Overall Thickness | 12 mm |
| Wear Layer Thickness | AC4 |
| Backing | None |
| Edge Style | Pressed Bevel |
| Surface Texture | Natural Wood Grain |
| SE+ Anti-Bacterial Surface | Yes |
| Greenguard Certificate | Yes |
| Greenguard Gold | Yes |
| Installation | Floating / Glueless |
| Locking System | Angle-Tap |
| 100% Waterproof | Yes |
| Edge Style | Pressed Bevel |
| Light Commercial Warranty | Yes |
| Commercial Warranty | Yes |
| Box Content | 5 pcs / 1.77 m2 |
| Box Weight | 19.11 kg |
Other Colors
Explore More Collections
Let’s Get in Touch!
We love hearing from you, feel free to contact us for informaton.
