Amber Oak
Aqualoc Collection
-
Aqualoc is engineered as the ideal rigid core floor, offering a superior solution for a quieter, high-performance hard surface. It features an extensive selection of colors and designs to enhance any interior space. With its wide planks and micro bevels on all four sides, it delivers an authentic hardwood appearance and feel. The pre-attached IXPE backing adds extra sound insulation and absorption while providing a comfortable underfoot experience.
| Product Number | EWH-7053 | Box Content | 6 pcs / 2.13 m2 |
|---|---|---|---|
| Color Name | Amber Oak | Box Weight | 22.16 kg |
| Width | 232 mm | CARB2 Certified | Yes |
| Length | 1532 mm | Greenguard Certificate | Yes |
| Overall Thickness | 6.5 mm | Wear Resistance | 0.55mm |
| Surface Texture | Embossed In Register | Installation | Floating / Glueless |
| Backing | 1.5 mm IXPE | Locking System | Angle-Angle |
| Edge Style | Micro Bevel on 4 Sides | WaterSafe Warranty | Yes |
| Limited Warranty & Application |
25 Year Residential 3 Year Light Commercial |
Ultra Stable Surecore | Yes |
| Power Seal | Yes |
| Color Name | Amber Oak |
|---|---|
| Product Number | EWH-7053 |
| Width | 232 mm |
| Length | 1532 mm |
| Overall Thickness | 6.5 mm |
| Wear Layer Thickness | 0.55mm |
| Backing | 1.5 mm IXPE |
| Edge Style | Micro Bevel on 4 Sides |
| Surface Texture | Embossed In Register |
| SE+ Anti-Bacterial Surface | Yes |
| Greenguard Certificate | Yes |
| Greenguard Gold | Yes |
| Installation | Floating / Glueless |
| Locking System | Angle-Angle |
| 100% Waterproof | Yes |
| Edge Style | Micro Bevel on 4 Sides |
| Light Commercial Warranty | Yes |
| Commercial Warranty | Yes |
| Box Content | 6 pcs / 2.13 m2 |
| Box Weight | 22.16 kg |
Other Colors
Explore More Collections
