Vintage Oak
Amento Collection
-
Amento collection offers beautiful looks and designs with gorgeous authentic nature wood grain surfaces that comes in different colors and that will compliment any interior.
End Cap Available
Stair Noising Available
| Product Number | 2858 | Box Content | 14 pcs / 3.28 m2 |
|---|---|---|---|
| Color Name | Vintage Oak | Box Weight | 24 kg |
| Width | 193 mm | CARB2 Certified | Yes |
| Length | 1213 mm | Greenguard Certificate | Yes |
| Overall Thickness | 8 mm | Wear Resistance | AC4 |
| Surface Texture | Natural Wood Grain | Installation | Floating / Glueless |
| Backing | None | Locking System | Angle-Tap |
| Edge Style | Pressed Bevel on 4 Sides | WaterSafe Warranty | Yes |
| Limited Warranty & Application | Lifetime Residential 15 Year Light Commercial | Ultra Stable Surecore | Yes |
| Power Seal | Yes |
| Color Name | Vintage Oak |
|---|---|
| Product Number | 2858 |
| Width | 193 mm |
| Length | 1213 mm |
| Overall Thickness | 8 mm |
| Wear Layer Thickness | AC4 |
| Backing | None |
| Edge Style | Pressed Bevel on 4 Sides |
| Surface Texture | Natural Wood Grain |
| SE+ Anti-Bacterial Surface | Yes |
| Greenguard Certificate | Yes |
| Greenguard Gold | Yes |
| Installation | Floating / Glueless |
| Locking System | Angle-Tap |
| 100% Waterproof | Yes |
| Edge Style | Pressed Bevel on 4 Sides |
| Light Commercial Warranty | Yes |
| Commercial Warranty | Yes |
| Box Content | 14 pcs / 3.28 m2 |
| Box Weight | 24 kg |
Explore More Collections
