Soft Oak Grey
Fortis Collection
-
Fortis collection features innovative and authentic visuals that comes in a variety of oak visuals, some cleaner while others bring a more rustic feel, giving the perfect range of options to compliment any interior. This collection’s nature wood grain surface and pressed bevels on all 4 sides allow for an authentic hardwood look & feel.
End Cap Available
Stair Noising Available
| Product Number | 1212 | Box Content | 6 pcs / 2.58 m2 |
|---|---|---|---|
| Color Name | Soft Oak Grey | Box Weight | 23.45 kg |
| Width |
223mm 8.77"" |
CARB2 Certified | Yes |
| Length | 1830 mm | Greenguard Certificate | Yes |
| Overall Thickness | 10 mm | Wear Resistance | AC4 |
| Surface Texture | Natural Wood Grain | Installation | Floating / Glueless |
| Backing | None | Locking System | Angle-Tap |
| Edge Style | Pressed Bevel on 4 Sides | WaterSafe Warranty | Yes |
| Limited Warranty & Application | Lifetime Residential 15 Year Light Commercial | Ultra Stable Surecore | Yes |
| Power Seal | Yes |
| Color Name | Soft Oak Grey |
|---|---|
| Product Number | 1212 |
| Width |
223mm 8.77"" |
| Length | 1830 mm |
| Overall Thickness | 10 mm |
| Wear Layer Thickness | AC4 |
| Backing | None |
| Edge Style | Pressed Bevel on 4 Sides |
| Surface Texture | Natural Wood Grain |
| SE+ Anti-Bacterial Surface | Yes |
| Greenguard Certificate | Yes |
| Greenguard Gold | Yes |
| Installation | Floating / Glueless |
| Locking System | Angle-Tap |
| 100% Waterproof | Yes |
| Edge Style | Pressed Bevel on 4 Sides |
| Light Commercial Warranty | Yes |
| Commercial Warranty | Yes |
| Box Content | 6 pcs / 2.58 m2 |
| Box Weight | 23.45 kg |
Other Colors
Explore More Collections
