Stone Hill
Equinox Multi Collection
-
Atroguard Equinox Multi collection features authentic American visuals blending planks of 3 different widths within each box, allowing for an original look with real character. Its deep textured surface adds to the realism. It comes with an attached pad for added comfort and sound reduction.
| Product Number | 1271 | Box Content | 12 pcs / 22.54 sq. ft. / 2.09 m2 |
|---|---|---|---|
| Color Name | Stone Hill | Box Weight | 53.79 lbs / 24.40 kg |
| Width | 3.62"/5.67"/7.72''/ 92/144/196 mm | CARB2 Certified | Yes |
| Length | 47.76'' / 1213 mm | Greenguard Certificate | Yes |
| Overall Thickness | 0.53" / 13.5 mm | Wear Resistance | AC4 |
| Surface Texture | Embossed In Register Brushed | Installation | Floating / Glueless |
| Backing | Sound Absorbed Pad | Locking System | Tight Lock / Tap Down |
| Edge Style | Enhanced Bevel on 4 Sides | WaterSafe Warranty | Yes |
| Limited Warranty & Application | Lifetime Residential15 Year Commercial | Ultra Stable Surecore | Yes |
| Power Seal | Yes |
| Color Name | Stone Hill |
|---|---|
| Product Number | 1271 |
| Width | 3.62"/5.67"/7.72''/ 92/144/196 mm |
| Length | 47.76'' / 1213 mm |
| Overall Thickness | 0.53" / 13.5 mm |
| Wear Layer Thickness | AC4 |
| Backing | Sound Absorbed Pad |
| Edge Style | Enhanced Bevel on 4 Sides |
| Surface Texture | Embossed In Register Brushed |
| SE+ Anti-Bacterial Surface | Yes |
| Greenguard Certificate | Yes |
| Greenguard Gold | Yes |
| Installation | Floating / Glueless |
| Locking System | Tight Lock / Tap Down |
| 100% Waterproof | Yes |
| Edge Style | Enhanced Bevel on 4 Sides |
| Light Commercial Warranty | Yes |
| Commercial Warranty | Yes |
| Box Content | 12 pcs / 22.54 sq. ft. / 2.09 m2 |
| Box Weight | 53.79 lbs / 24.40 kg |
Explore More Collections
Let’s Get in Touch!
We love hearing from you, feel free to contact us for informaton.
